Implanty zębów – co warto wiedzieć?

Zdarza się, że na przykład w wyniku choroby lub wypadku pojawiają się braki w uzębieniu. Rozwiązaniem tego problemu mogą być implanty stomatologiczne. To jeden z nowoczesnych sposobów na odbudowę brakującego zęba bądź zębów. Wstawienie ich wiąże się jednak z wieloma pytaniami, na przykład co do tego, ile kosztuje zabieg, czy jest to rozwiązanie na całe życie, oraz z koniecznością rozważenia wszystkich argumentów za i przeciw takiej opcji. Dowiedz się więcej na temat tej procedury i jej efektów.

Czym są implanty stomatologiczne?

Na początku warto wyjaśnić, czym dokładnie są opisywane uzupełnienia. Implant stomatologiczny to tytanowa śruba, która służy jako zastępstwo usuniętego korzenia. Na jej szczycie umieszcza się łącznik i koronę. Przyjmują one funkcję zęba i są biokompatybilne, co oznacza, że nie powodują reakcji alergicznych. Takie rozwiązanie może zapobiegać wielu problemom w przyszłości, ponieważ zdarza się, że braki w uzębieniu prowadzą na przykład do deformacji łuków zębowych.

Jak zakłada się implant zęba?

Przed wykonaniem zabiegu pacjenci zadają pytania dotyczące jego przebiegu i efektów. Odnoszą się one między innymi do takich kwestii: w jaki sposób się on odbywa, ile kosztuje i czy rezultaty utrzymują się przez całe życie. Proces składa się z kilku etapów, takich jak rozcięcie dziąsła, przygotowanie do osadzenia w nim implantu stomatologicznego i okres gojenia. Jest to dość inwazyjna procedura chirurgiczna, związana z nacięciem tkanki miękkiej oraz wierceniem w kości. Jej wykonanie wymaga od pacjenta bardzo starannej higieny, co istotnie wpływa na proces gojenia oraz zmniejsza ryzyko odrzucenia wszczepu.

Czy implanty są na całe życie?

Jednym z pytań, jakie zadają osoby rozważające tego typu procedurę, jest to, jak długo utrzymują się jej rezultaty. Innymi słowy: czy implanty są na całe życie? Obecnie przyjmuje się, że ich minimalna żywotność powinna wynosić co najmniej dziesięć lat. Po tym czasie może okazać się, że u niektórych pacjentów niezbędne jest zastąpienie ich nowymi implantami. Jest jednak szansa, że taka konieczność pojawi się na przykład za dwadzieścia czy trzydzieści lat. Trwałość odbudowanego zęba zależy od wielu czynników, na przykład takich jak indywidualny stan zdrowia pacjenta, praktykowana higiena jamy ustnej, uwarunkowania szczękowe i kilku innych aspektów. W większości przypadków takie uzupełnienia służą jednak właścicielowi dożywotnio.

Jakie są koszty wstawienia implantu stomatologicznego?

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest koszt zabiegu. Ile kosztuje wstawienie zęba tego rodzaju? Ceny implantów stomatologicznych różnią się w zależności od zastosowanych materiałów, wykonywanych przez lekarza badań czy zakresu innych zabiegów, jakie należy wykonać (jak np. podniesienie dna zatoki). Zazwyczaj na taki zabieg trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych. Na ostateczną sumę składają się też ceny wszystkich wizyt. Warto jednak pamiętać, że koszty te są rozłożone w czasie. Najpierw uiszcza się opłatę za wszczepienie implantu, koronę zaś wykonuje się np. po 3 miesiącach.

Implanty zębów – za i przeciw

Jak w każdym przypadku, istnieją wady i zalety opisywanego rozwiązania. Przed decyzją o wszczepieniu implantu stomatologicznego warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Jego wstawienie pozwala na odzyskanie pełnego uzębienia. Leczenie zajmuje dużo czasu i wymaga więcej niż jednej wizyty, ale jego efekty zazwyczaj utrzymują się przez wiele lat. Cena takiego uzupełnienia zależy między innymi od wykorzystanych materiałów. Dowiedz się więcej na ten temat przed podjęciem decyzji.

Posted in Uncategorized.