LECZENIE ENDODONTYCZNE

Leczenie kanałowe – endodoncja

Zaawansowane leczenie kanałowe prowadzimy przy użyciu bardzo wysokiej klasy mikroskopu firmy Karl Kaps gdyż kluczowa dla efektów leczenia jest możliwość zobaczenia sczegółów w obrębie pola zabiegowego. Połączenie wysokiej jakości oświetlenia i precyzyjnej optyki o dużej głębi ostrości zapewnia idealną widoczność podczas zabiegu.

Czyste dobrze izolowane pole zabiegowe uzyskujemy dzięki stosowaniu koferdamu ­jest to arkusz gumy z otworem na zaleczony ząb, dostosowany do wielkości i kształtu tego zęba. Jest o niezbędny w unikaniu reinfekcji kanałów korzeniowych.

Kanały korzeniowe opracowujemy mechanicznie, przy użyciu pilników ręcznych maszynowych oraz chemicznie płucząc je płynami bakteriobójczymi. Dodatkowo używamy pilników ultradźwiękowych do zwiększenia skuteczności irygacji i do opracowania nieregularnych kształtów wnętrza zęba. 

Kanały wypełniamy metodą pionowej kondensacji ciepłej gutaperki, co pozwala dotrzeć materiałowi wypełniającemu w najdrobniejsze zakamarki systemu korzeniowego i szczelnie go zamknąć. 

Po leczeniu kanałowym konieczna jest szczelna odbudowa zęba, zależna od ilości pozostałych zdrowych tkanek plomba, nakład protetyczny, endokorona lub korona protetyczna.

 

Leczenie kanałowe – powodzenie leczenia

Przy prawidłowym postępowaniu, zdecydowana większość zębów leczonych kanałowo funkcjonuje jamie ustnej tak samo długo jak pozostałe zęby.

Przy zachowaniu prawidłowych procedur leczenia kanałowego powodzenie leczenia to statystycznie aż 95% leczonych przypadków. Jednak w niektórych przypadkach, mimo prawidłowego przeleczenia kanałów korzeniowych, kość wokół zęba goi się. Ząb może zacząć wówczas spowodować  dolegliwości nawet kilka miesięcy po leczeniu. Przyjmuje się jednak, że jeśli objawy lub zmiany pojawią się po okresie dłuższym niż rok czasu, przyczyna zazwyczaj jest inna niż pierwotny problem - może nią być pękniecie korzenia czy np rozszczelenie odbudowy korony zęba i wtórne zakażenie wcześniej leczonych kanałów zęba.

Ząb wcześniej leczony kanałowo może potrzebować powtórnego leczenia kanałowego. Zdarza się to wtedy, gdy ząb posiada wąskie i zakręcone kanały korzeniowo, które podczas leczenia pierwotnego nie zostały w dostateczny sposób odkażone i przeleczone. Czasem skomplikowana architektura kanałów korzeniowych przy pierwszej próbie leczenia mogła nie zostać wykryta.  Innym razem kanały korzeniowe po leczeniu endodontycznym mogły zostać wtórnie zakażone na skutek długiej zwłoki z ostateczną odbudową zęba (przewlekłe chodzenie z zębem zaopatrzonym opatrunkiem).

W niektórych przypadkach w zębie mógł pojawić się zupełnie nowy problem, który nie był obecny w czasie gdy ząb był leczony kanałowo po raz pierwszy - np: próchnica czy szczelina pęknięcia, które stanowią drogę dla bakterii do materiału wypełniającego kanały korzeniowe, przez co materiał ten staje się przez bakterie zakażony i wędrują one wzdłuż kanałów korzeniowych powodując zmiany zapalne w kości otaczające ząb.

 

Leczenie kanałowe – przebieg leczenia

Leczenie kanałowe przebiega zazwyczaj na jednej lub dwóch wizytach. W pierwszej kolejności ocenia się stan zęba podczas wywiadu z pacjentem i robiąc cyfrowe zdjęcie rentgenowskie lub oglądając dostępny już materiał z wykonanych wcześniej prześwietleń. Można wtedy określić przewidywany czas i koszt zabiegu oraz uprzedzić pacjenta o zalecanym rodzaju odbudowy zęba i rokowaniu całego przedsięwzięcia.

Zabieg leczenia kanałowego prowadzony jest w znieczuleniu miejscowym. Dentysta potrzebuje uzyskać dostęp do komory zęba gdzie znajdują się ujścia kanałów korzeniowych. Zwykle ma to miejsce przez opracowany ubytek próchnicowy, przesunięcie opatrunku lub części wypełnienia. Jeśli ząb zaopatrzony jest w koronę protetyczną, często udaje się go przeleczyć bez zdejmowania, wykonując niewielki otwór na szczycie korony. Taki otwór na koniec leczenia opatrzony zostaje estetycznym wypełnieniem i nie stanowi to defektu wizualnego. Czasami jednak odbudowa protetyczna jak wkład koronowo-korzeniowy i korona stanowią barierę dla uzyskania dostępu do zakażonych kanałów. Wówczas muszą być one z zęba usunięte a po leczeniu powinny być wykonane od nowa.

Po uzyskaniu dostępu do wnętrza zęba dentysta zajmuje się udrożnieniem i prawidłowym opracowaniem kanałów na całym ich przebiegu. Wnikliwie ocenia ich wnętrze i przebieg leczenia pod kontrolą mikroskopu. Gdy kanały są już dostatecznie odkażone, zostają szczelnie wypełnione metodą dobraną do ich kształtu i wielkości. Ząb zazwyczaj zostaje zaopatrzony opatrunkiem a czasem zamknięty wkładem koronowo-korzeniowym lub docelową plombą.

 

Leczenie kanałowe – narzędzia i materiały

Zaawansowane leczenie kanałowe prowadzimy przy użyciu bardzo wysokiej klasy mikroskopu firmy Karl Klaps gdyż kluczowa dla efektów leczenia jest możliwość zobaczenia szczegółów w obrębie pola zabiegowego. Połączenie wysokiej jakości oświetlenia i precyzyjnej optyki o dużej głębi ostrości zapewnia idealną widoczność podczas zabiegu.

Czyste i dobrze izolowane pole zabiegowe uzyskujemy dzięki stosowaniu koferdamu. Jest to arkusz gumy z otworem na leczony ząb, dostosowany do wielkości i kształtu tego zęba. Jest on niezbędny w unikaniu reinfekcji kanałów korzeniowych.

Kanały korzeniowe opracowujemy mechanicznie, przy użyciu pilników ręcznych i maszynowych oraz chemicznie płucząc je odpowiednimi  płynami wg najbardziej uznanych schematów postępowania. Dodatkowo używamy pilników ultradźwiękowych do zwiększenia skuteczności irygacji i doopracowania nieregularnych kształtów wnętrza zęba.

Kanały wypełniamy metodą pionowej kondensacji ciepłej gutaperki. Pozwala to dotrzeć materiałowi wypełniającemu w najdrobniejsze zakamarki systemu korzeniowego i szczelnie go zamknąć.

Po leczeniu kanałowym konieczna jest szczelna odbudowa zęba, zależna od ilości pozostałych zdrowych tkanek plomba, nakład protetyczny, endokorona lub korona protetyczna.

 

Klimatyzowane pomieszczenia
Lokal przystosowany dla niepełnosprawnych
Płatność kartami